• História školy

• Červenica vznikla na území Veľkého lesa v 14. storočí . O Červenici sa prvý raz dozvedáme v roku 1409, keď boli stíhaní viacerí šarišskí poddaní, medzi nimi aj jeden z Červenice, za krádež a tuláctvo. V písomných prameňoch z 15. a 16. storočia sa táto dedina vyskytuje len v maďarskom názve „Veresvages“, čo znamená Červená Poruba. Názov je odvodený od červeného sfarbenia skál v okolí obce.
          V 14.storočí bol v Červenici postavený murovaný gotický kostol, zasvätený sv. Mikulášovi.
          V 15. storočí bola Červenica najľudnatejšou dedinou vo svojom okolí a patrila k najväčším aj v Šarišskej stolici.
          V druhej polovici 16. storočia sa Červenica veľmi vyľudnila. Súpis z roku 1578 uvádza 11 sedliakov a 2 železiarov. Toho času má obec 776 obyvateľov, z toho 511 rómov.
          Z prelomu 16. a 17. storočia sú najstaršie správy o hľadaní opálov v blízkosti Červenice, avšak výskyt opálu a jeho hľadanie sa predpokladá už skôr.
          Červenická škola bola postavená roku 1904 rím. - katolícka a nová štátna škola roku 1965. 1.7.2002 Obecný úrad v Červenici zriadil Základnú školu v Červenici ako školu s právnou subjektivitou.